- Pathy Lívia – Seper Judith (Oberwart, Ausztria): Az én világom
(Sodalitas, Bécs, 2009)
10–11 éves gyermekek magyartanítását szolgáló tankönyv került ki a napokban a nyomdából, és jut el hamarosan a diákok kezébe.
E könyv olyan tanulók számára készült, akik tanári segítséggel tanórai keretben tanulnak magyart idegen nyelvként német közvetítő nyelvvel. Segít megteremteni az érettségi vizsgáig felmenő nyelvtanulás megfelelő alapjait.
A képekkel, párbeszédekkel, játékos feladatokkal színesebbé tett könyv a gyermek mindennapi életének helyzeteihez kínál elegendő szókincset és nyelvtani ismereteket a kezdő szintű kommunikációhoz. Az európai referenciakeret szerint meghatározott A1–A2-es szintre juttatja el a tanulót. A könyv 10 fejezetből áll, az ötödik és tizedik után ismétlő feladatokkal. A megfelelő nyelvhelyesség elérése céljából hangsúlyt helyez a szóbeli és írásbeli gyakoroltatásra, és még további gyakorlatok, játékok lehetőségét is kínálja. A szókincs és a kommunikációs helyzetek a 10-11 éves korosztály mindennapjaihoz igazodnak, törekedve viszont arra is, hogy a magyar kultúrával megismertethessük a gyermekeket, a magyar ünnepekhez, jeles napokhoz kapcsolódó szókincset is közvetítsük, tehát elősegítsük az interkulturális ismeretek elsajátítását. („Jeles napok, ünnepek” a függelékben.) Az egyes leckékben valamint a könyv végén alfabetikusan rendszerezett magyar-német szószedet tartalmazza a szavakat, a teljes szószedetben a szótári alakok megadásával. Ez hozzászoktatja a tanulókat a szótárak használatához. Tekintettel a különböző tanulói típusokra, a függelékben található a nyelvtani alapok rendszerezése is, mivel középiskolai magyar nyelvtankönyv a magyart idegen nyelvként tanulók számára nem létezik. Ez az összefoglalás nem helyettesíti a tanári magyarázatot, hanem azt követően segít áttekinteni, átismételni a tanultakat. A különböző nyelvi szintű és óraszámú csoportok foglalkoztatását is lehetővé teszi a könyv, mivel a leckékből egyes részek kihagyhatóak anélkül, hogy ez a továbbhaladást akadályozná. A jeles napokhoz kapcsolódó szövegek és feladatok a függelékbe kerültek, így nem jelentenek kényszerítő tényezőt a haladási tempóra. Szintén a függelékben található néhány feladat megoldása, mivel azonban nem önálló tanulásra készült a könyv, nem tartottuk szükségesnek minden feladat megoldását megadni. A többéves tapasztalat alapján összeállított anyag tanulóinknál bevált, szívesen és eredményesen dolgoztak vele. Bízunk benne, hogy könyvünkkel sikerült bővíteni a 10–11 éves korosztály magyar mint idegen nyelv tanulásához használható könyvek kínálatát. Reméljük, hogy továbbra is hozzájárulunk ahhoz, hogy a gyermekek érdeklődéssel és kedvvel tanulják a magyar nyelvet.
(Szerkesztői megjegyzés: a könyvet az érdeklődők rövidesen megtalálják a Könyvespolc rovatunkban.)
Lengyel Ferenc
Olvasmány minden napra: Világnak virága
   „Isten rendet teremtett a világba. A régi ember jól tudta ezt, s ehhez a rendhez, az isteni törvényhez igazította életét. Honnan tudta, hogy mi az isteni rend? Ezt a törvényt a Jóisten nem papírra –, hanem a szívünkbe írta. Ezzel a tudással születünk a világra. A régi ember a természetben élt, közelebbről tapasztalta Isten rendjét, amikor ránézett egy-egy kibújó növényre, szirmot bontó virágra, vagy amikor állatait gondozta.” (Czárán Eszter)
Szita Szilvia – Görbe Tamás: Gyakorló magyar nyelvtan (A Practical Hungarian Grammar, Akadémiai Kiadó, 2009)
http://www.libri.hu/konyv/gyakorlo-magyar-nyelvtan.html
Hegedűs Imre János: Benedek Elek monográfia
(Pallas-Akadémia Könyvkiadó, Csíkszereda, 2009. december 3.)
http://webshop.animare.hu/ProductView.aspx?id=9346

1. Márciusi számunk tartalma (lásd március az Archívum rovatban) * Gedeon Márta: Gondolatok Szili Katalin Vezérkönyv a magyar grammatika tanításához című könyvéről * Czégényi Dóra: A magyar népi kultúrára vonatkozó tudás mint oktatási segédanyag
2. Júniusi számunk tartalma (lásd június az Archívum rovatban) * BENEDEK ELEK: Kisbaconi versek (Egybeszedte Bardócz Orsolya)
3. Szeptemberi számunk tartalma (lásd szeptember az Archívum rovatban) * Székely Győző: Tallózás magyar pedagógiai lapokban * Málnási Ferenc: Móser Zoltán Névviseletek című könyvéről * Sántha Mária: Recenzió
|